Ewa Bakota, dietakontaktowa.pl

Leczenie tężyczki utajonej opiera się w znacznym stopniu na uzupełnianiu niedoborów magnezu w organizmie. W tym celu stosuje się suplementację, a nawet wlewy magnezowe. Ponieważ jednak magnez lepiej, choć w znacznie mniejszych ilościach, wchłania się z żywności, warto wspomóc leczenie bogatą w niego dietą. Jak to zrobić?

Magnez obecny jest w wielu produktach żywnościowych i przy dobrze skomponowanym menu zapewnienie jego odpowiedniej podaży nie jest trudne. Zawierają go przecież orzechy i pestki, grube kasze i produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kakao, mięso, sery, niektóre warzywa i owoce… W każdej z tych grup magnez obecny jest jednak w innej ilości, różne ilości tych produktów także jemy na co dzień – niestety, dietetycy ani lekarze nie zalecają spożycia dużych ilości czekolady tylko ze względu na jej wysoką zawartość magnezu! Jakie zatem produkty włączyć do codziennej diety, by uczynić ją zdrowszą, a niedobory magnezu zniknęły szybciej?

 1. Pij wodę
  To najłatwiejszy sposób na uzupełnianie magnezu w diecie. Zakłada się, że osoby dorosłe powinni dostarczać sobie 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Zatem osoba o wadze 65 kg powinna wypijać około 1950 ml wody dziennie. W tej liczbie zawierają się też zupy, woda w warzywach, owocach, naparach i herbatkach ziołowych czy mleku lub innych wypijanych płynach (tu uwaga: słodkie napoje gazowane są oczywiście bardzo niezdrowe, ale warto ograniczać też gotowe soki owocowe – zawierają bardzo dużo cukru). Ponieważ jednak gasić pragnienie powinniśmy jedynie czystą wodą, warto zadbać, by zawierała także magnez. Jeden-półtora litra wysokozmineralizowanej wody niskosodowej lub “twardej” kranówki dziennie to łatwy i wygodny sposób na podwyższenie stężenia magnezu. Aby ułatwić sobie monitorowanie ilości wypijanej wody, warto nosić przy sobie poręczną butelkę lub bidon o niewielkiej pojemności i wyliczyć, ile dziennie powinniśmy ich wypijać (do dna!), by wypełnić założoną dla siebie dzienne minimum mililitrów. Doświadczenie z mojego gabinetu uczy, że trzy półlitrowe buteleczki wydają się o wiele łatwiejsze do opróżnienia w ciągu dnia niż jedna półtoralitrowa!

 2. Polub otręby
  Otręby to znany ulubieniec dietetyków. Zalecamy je chociażby jako doskonałe źródło sycącego na długo i usprawniającego trawienie błonnika. Otręby są też pełne minerałów – a wśród nich magnezu. Najbardziej popularne otręby pszenne zawierają go aż 490 mg w 100 g, co oznacza, że już łyżka dodana do posiłku zapewni nam znaczny udział w wypełnieniu dziennego zapotrzebowania na magnez! Dlatego dodawajmy otręby do jogurtu, pijmy koktajle z dodatkiem otrąb, posypujmy nimi sałatki. Prawie nie mają smaku, a w niewielkich ilościach – żadnego wpływu na dzienny bilans kaloryczny, są więc wdzięcznym obiektem eksperymentów dietetycznych i kulinarnych. Warto jednak także pamiętać, że ponieważ otręby zawierają aż 60% błonnika, nie powinniśmy bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem spożywać ich więcej niż dwie łyżki dziennie.

 3. Jedz kasze!
  Bardzo bogatym źródłem magnezu są gruboziarniste kasze, w wśród nich magnezowa mistrzyni kasza gryczana. Dlatego warto jak najczęściej zastępować nią zdrowe, ale nadreprezentowane zwykle w codziennej diecie ziemniaki. Kasza nie tylko zadba o poziom magnezu w organizmie, dowóz innych minerałów oraz witamin z grupy B (przypomnijmy, żeodpowiednia podaż witaminy B6 podnosi wchłanianie magnezu!), ale także, jako produkt bogaty w skrobię i błonnik, zapewni optymalne tempo trawienia, lepszy metabolizm, długie uczuciesytości oraz niski indeks glikemiczny całego posiłku. Podobnie jak kasze zadziała bogaty w magnez brązowy ryż, a także jedzone na śniadanie pieczywo pełnoziarniste zamiast białego.

 4. …i sprytne przekąski
  Aby zachować optymalne trawienie i odpowiednie stężenie glukozy we krwi (ważne szczególnie dla osób z cukrzycą i insulinoopornością!), konieczne jest spożywanie regularnie co trzy-maksymalnie cztery godziny niewielkich posiłków o niskim indeksie glikemicznym. Zatem nie trzech, a czterech lub pięciu, a nawet sześciu (w przypadku cukrzyków, o ile lekarz nie zaleci inaczej) dziennie! Śniadanie, obiad i kolację trzeba więc uzupełnić o przekąski: drugie śniadanie i podwieczorek. Oba te posiłki to doskonała okazja, by zadbać o dostawę magnezu. Idealnie do tego celu posłużą wszelkie pestki (te dyni zawierają aż 540 mg magnezu w 100 g!), nasiona (zwłaszcza słonecznika), orzechy (laskowe!), migdały, płatki owsiane, musli, pistacje… Musli i płatki owsiane oprócz magnezu zawierają też dużo błonnika, a orzechy zdrowe tłuszcze, które działają kardio- i neuroprotekcyjnie. Warto jeść je codziennie! Ponieważ jednak są bardzo kaloryczne – można przyjąć, że niewielka garść orzechów to około 200 kcal – warto jeść ich niewiele, nie przekraczając ilości 20-30 g dziennie i najlepiej łącząc je z dowolnym warzywem, owocem, którego indeks glikemiczny obniżą, albo niewielką porcją jogurtu naturalnego, który przy okazji wesprze jelita, których dobra kondycja jest ważna dla wchłaniania magnezu.

 5. Wymień mięso
  Najnowsze zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią o konieczności ograniczenia mięsa w diecie – niezależnie od stanu zdrowia i istniejących chorób. Mięsa czerwonego i wędlin nie
  powinniśmy spożywać więcej niż pół kilograma tygodniowo. To zalecenie ma dodatkową wartość dla osób cierpiących na tężyczkę – unikając mięsa i jego przetworów, zmniejszamy ilość spożywanych z nimi fosforanów, które w znacznym stopniu naruszają równowagę mineralną organizmu. Czym zastąpić mięso? Oczywiście jak najczęściej rybami, które powinny gościć na naszych talerzach dwa-trzy razy w tygodniu, a także jajkami. I jak najczęściej, o ile nie ma przeciwwskazań ze strony układu pokarmowego, jedzmy strączki! Są doskonałym źródłem białka, bogatym źródłem zapewniających energię węglowodanów – i zawierają cały wachlarz
  witamin i minerałów, a wśród nich magnezu. Część osób narzeka na ich właściwości wzdymające – zminimalizuje je dobre namaczanie, kilkakrotne płukanie i gotowanie bez przykrycia, ponieważ substancje wzdymające ulatują wraz z parą podczas gotowania. Strączki
  warto jeść w towarzystwie łagodzących ziół i przypraw, a te osoby, które cierpią po nich na wzdęcia, powinny spróbować stosunkowo łatwo strawnej ciecierzycy i soczewicy, najlepiej w formie przetartej. Bób, różne rodzaje fasoli, soję, groch i groszek czy fasolkę szparagową można jeść na sypko, w potrawkach, w postaci kotletów i past warzywnych, a nawet (po obgotowaniu) pieczone – w internecie na kulinarnych stronach wegetariańskich czeka mnóstwo pysznych pomysłów.
Zapisz się online