Gabinet Neurologiczny

BLOG

Nieprawidlowa dieta przyczyną zaburzeń pamięci.

Naukowcy dowodzą, że dieta z dużą zawartością kwasów tłuszczowych trans może pogarszać pamięć u młodych osób.

Zwiększona konsumpcja kwasów tłuszczowych trans, często zawartych w wysoko przetworzonym jedzeniu może prowadzić do zaburzeń pamięci u młodych mężczyzn – ostrzegają naukowcy na łamach PlosOne.

Badacze oceniali dane ponad 1000 osób.

Uczestnicy byli proszeni o wypełnienie kwestionariuszy dietetycznych oraz wykonanie testów pamięciowych. Średnio, mężczyźni w wieku do 45 lat zapamiętywali w testach 86 słów. Okazuje się jednak, że na każdy gram tłuszczów w dziennej diecie przypadał wynik gorszy o 0,76 słowa. To zaś przekładało się na 12 słów mniej zapamiętywanych przez mężczyzn spożywających najwięcej tłuszczów. Warto podkreślić, że relacja ta była zachowana także po skorygowaniu wyników m.in. o wiek, stopień edukacji i aktywność fizyczną.

Autorzy pracy jednocześnie tłumaczą, że skupili się głównie na mężczyznach z uwagi na niski odsetek kobiet w tej grupie wiekowej. Jednak po przeprowadzeniu analiz z włączeniem kobiet, wynik pozostał niezmieniony. Co ciekawe, we wcześniej przeprowadzonych badaniach konsumpcja kwasów trans była wiązana także ze zmianami nastroju oraz zachowania.

 

źródło tekstu: Medycyna Praktyczna
Logo gabinetu dr Katarzyny Toruńskiej