Wynik próby tężyczkowej
STREFA PACJENTA

Próba tężyczkowa

Zapisz się na badanie EMG >>>
Rezerwacja online
Zapisz się na dogodny dla Ciebie termin
E-Wizyta neurologiczna
Prowadzona przez specjalistę neurologa
Nowoczesna diagnostyka
Autorskie testy i zestaw badań laboratoryjnych

PRÓBA TĘŻYCZKOWA

Próba tężyczkowa

(ischemiczna) jest to badanie potwierdzające lub wykluczające tężyczkę.

Główne objawy tężyczki:
> bóle i zawroty głowy
> bezsenność
> drażliwość
> drżenia mięśni kończyn
> skurcze mięśni
> niepokój
> drętwienia i mrowienia kończyn
> uczucie osłabienia
> zaburzenia koncentracji i pamięci
> stany lękowe.

 

Wynik próby tężyczkowej

Co to jest próba Tężyczkowa?

Próba tężyczkowa zwana również ischemiczną jest jednym z rodzajów badań EMG (elektromiografia). Przed próbą tężyczkową pacjent powinien odstawić przyjmowane suplementy (minimum na 4 dni). Przeciwskazaniem wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Przy dodatniej próbie tężyczkowej wskazane wykonanie badania krwi Pakiet tężyczkowy. Badanie krwi – pakiet tężyczkowy został opracowany i wprowadzony przez dr Katarzynę Toruńską. Dzięki wypracowanej umowie z siecią laboratoriów Diagnostyka badanie można wykonać w całej Polsce. Opłata za badanie w gabinecie lub online. Bezpośrednim przygotowaniem do próby jest umożliwienie łatwego i wygodnego dostępu do całej kończyny górnej. Pacjent winien poinformować lekarza o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii).

Cena badania emg próba tężyczkowa w naszych gabinetach to 190 zł – jest o całkowita cena z kosztem jednorazowej elektrody igłowej.

 

Jak wygląda badanie emg próba tężyczkowa.

Badanie przeprowadzamy w pozycji leżącej. Na ramieniu założona jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, między kciukiem a palcem wskazującym elektroda igłowa. Umieszczenie jednorazowej elektrody następuje poprzez krótkie nakłucie (nie jest to żadna forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie mogą być zarejestrowane potencjały charakterystyczne dla tężyczki.

Na cztery dni przed próbą tężyczkową należy odstawić i nie przyjmować preparatów magnezowych.

Sama próba tężyczkowa trwa do 15 min., przez 10 min. napompowana jest opaska uciskowa (odczucie odrętwienia ręki), w ostatnich 2 min. Pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy). Po tym czasie zwolniony zostaje ucisk opaski. Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są możliwe wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Po czasie 5 min. obserwacji elektroda zostaje usunięta. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego wykonaniu.

Pacjent po wykonanym badaniu może powrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności (możliwy dyskomfort – przemijające odrętwienie ręki oraz niewielkie przemijające wybroczyny w miejscu ucisku).

BLOG

atak tężyczki
Atak tężyczki
Czytaj więcej
Hiperwentylacja
Czytaj więcej
Jak żywienie może pomóc w tężyczce?
Czytaj więcej