Wynik próby tężyczkowej
Badanie EMG

Próba tężyczkowa

Zapisy na badanie EMG >>>

PRÓBA TĘŻYCZKOWA

Próba tężyczkowa

(ischemiczna) jest to badanie potwierdzające Tężyczkę.

Główne objawy tężyczki:
> bóle i zawroty głowy
> bezsenność
> drażliwość
> drżenia mięśni kończyn
> skurcze mięśni
> niepokój
> drętwienia i mrowienia kończyn
> uczucie osłabienia
> zaburzenia koncentracji i pamięci
> stany lękowe.

 

Film z próby

Co to jest próba tężyczkowa?

Próba tężyczkowa zwana również ischemiczną jest jednym z rodzajów badań EMG (elektromiografia). Jest to badanie diagnostyczne potwierdzające Tężyczkę. Przed próbą pacjent powinien odstawić przyjmowane suplementy (minimum na 4 dni). Przeciwskazaniem wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Opłata za badanie w gabinecie lub online. Bezpośrednim przygotowaniem do próby jest umożliwienie łatwego i wygodnego dostępu do całej kończyny górnej. Pacjent winien poinformować lekarza o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii). Przy dodatniej próbie tężyczkowej wskazane wykonanie badania krwi Pakiet tężyczkowy. Badanie krwi – pakiet tężyczkowy został opracowany i wprowadzony przez dr Katarzynę Toruńską. Dzięki wypracowanej umowie z siecią laboratoriów Diagnostyka badanie można wykonać w całej Polsce.

Cena badania emg na badanie tężyczki w naszych gabinetach 200 zł – jest to całkowita cena z kosztem jednorazowej elektrody igłowej.

 

Wynik próby tężyczkowej

Jak wygląda badanie emg próba tężyczkowa.

Badanie przeprowadzamy w pozycji leżącej. Na ramieniu założona jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, między kciukiem a palcem wskazującym elektroda igłowa. Umieszczenie jednorazowej elektrody następuje poprzez krótkie nakłucie (nie jest to żadna forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie mogą być zarejestrowane potencjały charakterystyczne dla tężyczki.

Na cztery dni przed próbą należy odstawić i nie przyjmować preparatów magnezowych.

Sama badanie trwa do 15 min., przez 10 min. napompowana jest opaska uciskowa (odczucie odrętwienia ręki), w ostatnich 2 min. Pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy). Po tym czasie zwolniony zostaje ucisk opaski. Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są możliwe wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Po czasie 5 min. obserwacji elektroda zostaje usunięta. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego wykonaniu.

Pacjent po wykonanym badaniu może powrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności (możliwy dyskomfort – przemijające odrętwienie ręki oraz niewielkie przemijające wybroczyny w miejscu ucisku).

Przeciwwskazania do badania próba tężyczkowa:
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew przeciwzakrzepowych
  • stała blokada ortopedyczna (np. gips), które uniemożliwia dotarcie elektrody do badanej kończyny,
  • ciało obce w badanej górnej kończynie,
  • wysokie ciśnienie krwi .

BLOG

atak tężyczki
Atak tężyczki
Czytaj więcej
Hiperwentylacja
Czytaj więcej
Jak żywienie może pomóc w tężyczce?
Czytaj więcej
Logo gabinetu dr Katarzyny Toruńskiej