Gabinet Neurologiczny

BLOG

Jakie są najczęstsze przyczyny ucisku nerwu łokciowego w okolicy łokcia?

Jakie są najczęstsze przyczyny ucisku nerwu łokciowego

Główną przyczyną uszkodzenia nerwu łokciowego w jego rowku jest ucisk . Może on być spowodowany naszymi  nawykowymi czynnościami, które często powtarzane narażają nerw łokciowy na podrażnienie, niedokrwienie a w konsekwencji uszkodzenie jego osłonki mielinowej a nawet samego aksonu.

Nie zdajemy sobie sprawy że samo zginanie ręki w łokciu powoduje ucisk na nerw  o ciśnieniu rzędu 200mmHg. Podpieranie się na łokciach, spanie z ręką pod głową, a także niektóre sporty np. golf są dość częstymi przyczynami niechorobowymi uszkodzenia nerwu łokciowego w jego rowku. Pacjenci u których stwierdzono reumatoidalne zapalenie stawów czy inne kolagenozy, niedoczynność tarczycy, akromegalię, cukrzycę są w większym stopniu narażeni na występowanie zespołu rowka łokciowego.

Wszelkie urazy stawu łokciowego nawet zadawnione mogą powodować narastanie łącznotkankowych blizn uciskających włókna nerwu w rowku łokciowym. Do wystąpienia w/w schorzenia predysponuje również ciąża a także niedobory żywieniowo-witaminowe.

BLOG

waga a otępienie
Wahania masy ciała a otępienie
Czytaj więcej
choroba parkinsona dr Katarzyna Toruńska
Ryzyko choroby Parkinsona u osób z ChAD
Czytaj więcej
Okresowe porażenie hipokaliemiczne
Czytaj więcej
Logo gabinetu dr Katarzyny Toruńskiej