U osób cierpiących na zaburzenie afektywne dwubiegunowe obserwuje się większe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona w późniejszym wieku.
Tak twierdzą badacze z Taipei Veterans General Hospital w Tajwanie. Naukowcy śledzili losy ponad 55 tys. osób z chorobą afektywną dwubiegunową. Charakteryzuje się ona naprzemiennym występowaniem manii i depresji, oraz ponad 225 tys. osób bez tej przypadłości. Doszli do wniosku, że pacjenci z zaburzeniem dwubiegunowym są bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona – około siedem razy bardziej, niż reszta.
W dodatku choroba Parkinsona rozwija się u nich wcześniej – przeciętnie w wieku 64 lat (u pozostałych w wieku 73 lat). Częściej również dotyka osób wymagających hospitalizacji. „Potrzeba dalszych badań, by stwierdzić, czy u podłoża tych chorób leżą wspólne procesy lub zmiany w mózgu. Może to obejmować zmiany genetyczne, procesy zapalne albo problemy z przekazywaniem informacji pomiędzy komórkami mózgowymi.
Gdybyśmy mogli zidentyfikować podłoże tego związku, być może bylibyśmy w stanie opracować leczenie skuteczne w obu przypadkach” – podsumowuje dr Mu-Hong Chen, jeden z autorów badania.
Rezultaty badania opublikowano w czasopiśmie „Neurology”.