Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa (ischemiczna) jak sama nazwa wskazuje, jest to badanie potwierdzające lub wykluczające tężyczkę.

Głowne objawy tężyczki: bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, drżenia mięśni kończyn, skurcze mięśni, niepokój, drętwienia i mrowienia kończyn, uczucie osłabienia, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe. 

Próba tężyczkowa zwana również ischemiczną jest jednym z rodzajów badań EMG (elektromiografia). Przed próbą tężyczkową pacjent powinien odstawić przyjmowane suplementy (minimum na 4 dni). Przeciwskazaniem wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Bezpośrednim przygotowaniem do próby jest umożliwienie łatwego i wygodnego dostępu do całej kończyny górnej. Pacjent winien poinformować lekarza o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii).

Badanie przeprowadzamy w pozycji leżącej. Na ramieniu założona jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, między kciukiem a palcem wskazującym elektroda igłowa. Umieszczenie jednorazowej elektrody następuje poprzez krótkie nakłucie (nie jest to żadna forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie mogą być zarejestrowane potencjały charakterystyczne dla tężyczki.

Skierowanie na badanie krwi - diagnoza Tężyczki

Na cztery dni przed próbą tężyczkową należy odstawić i nie przyjmować preparatów magnezowych.

Sama próba tężyczkowa trwa do 15 min., przez 10 min. napompowana jest opaska uciskowa (odczucie odrętwienia ręki), w ostatnich 2 min. Pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy). Po tym czasie zwolniony zostaje ucisk opaski. Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są możliwe wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Po czasie 5 min. obserwacji elektroda zostaje usunięta. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego wykonaniu.

Pacjent po wykonanym badaniu może powrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności (możliwy dyskomfort - przemijające odrętwienie ręki oraz niewielkie przemijające wybroczyny w miejscu ucisku).

Zapisz się online