Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa (ischemiczna) jak sama nazwa wskazuje, jest to badanie potwierdzające lub wykluczające tężyczkę.

Głowne objawy tężyczki: bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, drżenia mięśni kończyn, skurcze mięśni, niepokój, drętwienia i mrowienia kończyn, uczucie osłabienia, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe. 

Próba tężyczkowa zwana również ischemiczną jest jednym z rodzajów badań EMG (elektromiografia). Przed próbą tężyczkową pacjent powinien odstawić przyjmowane suplementy (minimum na 4 dni). Przeciwskazaniem wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Bezpośrednim przygotowaniem do próby jest umożliwienie łatwego i wygodnego dostępu do całej kończyny górnej. Pacjent winien poinformować lekarza o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii).

Badanie przeprowadzamy w pozycji leżącej. Na ramieniu założona jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, między kciukiem a palcem wskazującym elektroda igłowa. Umieszczenie jednorazowej elektrody następuje poprzez krótkie nakłucie (nie jest to żadna forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie mogą być zarejestrowane potencjały charakterystyczne dla tężyczki.

Na cztery dni przed próbą tężyczkową należy odstawić i nie przyjmować preparatów magnezowych.

Sama próba tężyczkowa trwa do 15 min., przez 10 min. napompowana jest opaska uciskowa (odczucie odrętwienia ręki), w ostatnich 2 min. Pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy). Po tym czasie zwolniony zostaje ucisk opaski. Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są możliwe wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Po czasie 5 min. obserwacji elektroda zostaje usunięta. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po jego wykonaniu.

Pacjent po wykonanym badaniu może powrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności (możliwy dyskomfort - przemijające odrętwienie ręki oraz niewielkie przemijające wybroczyny w miejscu ucisku).

 

Zapisz się online