Zespół cieśni nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka

„Komputerowa” choroba rąk.

Do charakterystycznych objawów CTS (ang. carpal tunnel syndrome) można zaliczyć przede wszystkim uporczywe zaburzenia wrażeń dotykowych dłoni w zakresie unerwienia nerwu pośrodkowego, czyli  bóle dłoni szczególnie nasilające się w nocy, drętwienia i mrowienia palców, skurcze, zaburzenia czucia w dłoniach a nawet wypadanie przedmiotów  a więc to, co uniemożliwia normalną pracę manualną dłoni. Na tym etapie leki przeciwbólowe okazują się nieskuteczne i nie przynoszą ulgi w cierpieniu. W tym momencie niezbędne powinno być wykonanie EMG, które w sposób jednoznaczny wykluczy bądź potwierdzi zespół cieśni nadgarstka.

Szczególne zagrożenie stanowi wielogodzinna praca przy komputerze z wykorzystaniem myszki jak i klawiatury.
Zespół cieśni nadgarstka może być konsekwencją:

  •  urazów
  •  zapalenia pochewek, ścięgien zginaczy
  •  reumatoidalnego zapalenia stawów
  •  tocznia układowego rumieniowatego
  •  akromegalii
  •  niedoczynności tarczycy.

Zespół cieśni nadgarstka występuje także u  kobiet w okresie ciąży i połogu, jak również wśród osób wykonujących powtarzające się czynności manualne lub pracujących z użyciem urządzeń generujących wibraje.

Jedną z przyczyn powstawania zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwałe utrzymywanie mięśni nadgarstka w napięciu bez ćwiczeń rozluźniających.
Wypełnij test Zespołu Cieśni

Specjalista neurolog Katarzyna Toruńska przypomina, że skutkami nieleczonego i zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka są niedowład i zanik mięśni dłoni, co prowadzi do całkowitego upośledzenia czynności manualnych.

W większości przypadków stwierdza się zespół cieśni nadgarstka w obu dłoniach.

Badanie zespołu cieśni nadgarstka w naszym gabinecie:

Tylko wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie dają gwarancję powrotu do pełnej sprawności.

Jak rozpoznać zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS)?

Podstawową i jedyną metodą diagnostyczną jest badanie ektromiograficzne (EMG)

Sprawdza ono zdolność przewodzenia elektrycznego impulsów nerwowych podczas stymulacji uszkodzonego nerwu i pozwala na stwierdzenie występowania zespołu cieśni kanału nadgarstka. Badanie to należy wykonać w przypadku planowanego zabiegu operacyjnego. Wymagają go zarówno chirurdzy oraz ortopedzi.

Zespół cieśni nadgarstka ( CTS ) jest chorobą zawodową.

Badanie EMG w kierunku zespołu cieśni nadgarstka  w naszym gabinecie, przeprowadzane jest na najnowszych aparatach EMG Keypoint Net (2010/12/15 r.) bez użycia elektrod igłowych. Badanie trwa ok. 20 min., a wynik otrzymuje się bezpośrednio po zakończeniu badania. Istnieje także możliwość konsultacji neurologicznej wyniku EMG po jego wykonaniu.

 

Zapraszam do gabinetów

Katarzyna Toruńska

Jacek Cesarski

(C)Copyright by Katarzyna Toruńska
Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedruk dozwolony z podaniem autora i źródła.


 Zapisz się na badanie emg zespołu cieśni nadgarstka